Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)
Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)

Farming and Food Teacher's Guide (Hard Copy)

Regular price
$30.00
Sale price
$30.00
Unit price
per 
Shipping calculated at checkout.

Farming and Food is our final unit for our second year cycle of Gather 'Round. Students will be learning about the journey of their food: from commercial farms to processing plants and how it arrives on the grocery store shelves we buy it from. Each lesson has a hot button topic to address some of the deep controversy and different ideas and opinions about food, and we leave lots of open-ended discussion for you to decide as a family what you think.

Your unit project for this unit includes learning how to create a shopping list, recognizing the different prices of food and what can effect that price, observing the difference between organic vs. non-organic food, imported vs. local food, fair trade, and more. Students will create a food log, track where the food in their pantry comes from, and finish off the unit by writing, "The Story of my Food." With hands on experiments, a blog post full of resources and videos, engaging lessons, and rich discussions, we're ending off year 2 with a bang!


What's included with this purchase?

This listing is for the printed, hard copy, shipped-to-you Teacher's Guide. It does not include the student books. The day at a glance and answer key is now included with the Teacher's Guide rather than a separate companion. 

All of our print books are printed on 32 lb. smooth Xerox paper (80lb text). The Teacher's Guide is bound on the left side with plastic coil binding and books are shipped usually within a few business days.  

How does it work? 

Each of our full units incorporates all your subjects (but math) for all levels from early reader through high school. There are 20 individual lessons, designed to be done 4 days a week for 5 weeks or 5 days a week for 4 weeks. The lessons include grammar, Bible, Writing, Spelling, Geography, Social Studies, History, Art, and Science.


Don't miss our Facebook group or our free app for more resources and community support!

See our refund policy here.
During sales and holiday seasons shipping may be delayed. See our full shipping policy here.