Farming and Food: Food Journal Add-on (HARD COPY)
Farming and Food: Food Journal Add-on (HARD COPY)
Farming and Food: Food Journal Add-on (HARD COPY)
Farming and Food: Food Journal Add-on (HARD COPY)
Farming and Food: Food Journal Add-on (HARD COPY)
Farming and Food: Food Journal Add-on (HARD COPY)
Farming and Food: Food Journal Add-on (HARD COPY)
Farming and Food: Food Journal Add-on (HARD COPY)
Farming and Food: Food Journal Add-on (HARD COPY)

Farming and Food: Food Journal Add-on (HARD COPY)

Regular price
$14.95
Sale price
$14.95
Unit price
per 
Shipping calculated at checkout.

To go along with our Farming and Food unit, we decided to do a food journal! This journal includes: 

  • Weekly meal planning and snack planning
  • Weekly shopping lists
  • Weekly food tracker (where does your food come from in the world?)
  • Weekly budget planner
  • Weekly new recipes to try cards (write down some new recipes!)
  • Nutritional goals and healthy eating

There are 5 weeks included to last you the entire month of your unit and reinforce the concepts you are learning about in your unit project. Stunning, fun, and a great addition to get your kids in the kitchen with you! 

This listing is for: 

The printed version of our food journal. All of our print materials are printed on heavy 32 lb. paper (80 lb. text) and shipped out to you with your order.